Кава вважається чудовим енергетиком завдяки вмісту високої дози кофеїну. Тому цей напій обирають ті, хто хоче вранці швидше прокинутися або підбадьоритися протягом дня. Але іноді трапляється зовсім навпаки: після випитої чашечки ароматного напою з'являється втома та сонливість. Далі в статті розберемося, чому після кави хочеться спати і чи можна уникнути подібної реакції.

Як кава впливає на організм: бадьорить чи присипляє?

Підбадьорливий ефект напою пов'язаний з кофеїном, що входить до його складу. Саме ця речовина забезпечує відчуття бадьорості шляхом впливу на рецептори головного мозку (нейромедіатори). Одним із таких рецепторів є аденозин, дія якого спрямована на розслаблення та прискорення засинання. Збільшення кількості аденозину в головному мозку призводить до того, що людина відчуває втому й хоче спати.

Контактуючи з кофеїном, його дія притупляється, тому зникає втома, підвищується концентрація уваги. Саме через подібну реакцію після кави не хочеться спати. При цьому кофеїн також взаємодіє з іншими нейромедіаторами (серотоніном, дофаміном, глутаматом), кожен з яких відповідає за певні емоційні та когнітивні процеси (увага, задоволення, пам'ять, мотивація).

Залежно від індивідуальних особливостей і дози кофеїну, а також від того, які були обрані сорти кави для приготування, напій може посилювати або послаблювати їхню дію. У тих, хто п'є каву рідко, перераховані ефекти часто бувають більш виражені, ніж у тих, хто вживає напій у великих кількостях і регулярно.

ℹ️Цікавий факт! Вчені довели, що існує ген, який відповідає за процес засвоєння кофеїну. Тим, у кого він активніший, після кави хочеться спати.

Як кава впливає на організм і чому надає бадьорості?

Пояснень, чому кава надає бадьорості, кілька:

  1. Потрапляючи в організм, кофеїн блокує рецептори аденозину. Тому головний мозок не може за його допомогою зв'язатися з іншими органами й викликати сонливість. Завдяки пригніченню аденозину кофеїн підвищує увагу, знімає втому.
  2. Завдяки кофеїну в організмі посилюється синтез адреналіну, який у свою чергу підвищує артеріальний тиск і прискорює пульс. Через посилення кровообігу в кров надходить більше глюкози.
  3. Завдяки впливу кофеїну в мозку збільшується кількість дофаміну, який відповідає за відчуття щастя. Тому після чашки кави покращується настрій, з'являється відчуття бадьорості та щастя.

Чому після кави хочеться спати: 10 причин сонливості

Зазвичай каву п'ють для того, щоб підбадьоритися й позбутися сонливості. Але так відбувається не завжди. Замість припливу сил, іноді людина відчуває розбитість і бажання заснути. Розглянемо, чому ж від кави хочеться спати?

1. Різке падіння рівня енергії після дії кофеїну

Крім кофеїну, до складу кави також входить алкалоїд теобромін. Ці речовини мають протилежний вплив на нервову систему:

  1. У зовнішній оболонці кавових зерен міститься кофеїн, який розширює судини нирок, звужуючи при цьому інші типи судин.
  2. Теобромін міститься у внутрішній оболонці зерна й діє інакше: він сприяє розширенню кровоносних судин і знижує артеріальний тиск.

Першим починає діяти кофеїн. Він бадьорить, бо блокує дію аденозину, що сприяє накопиченню втоми. Поки кофеїн його пригнічує, людина відчуває прилив енергії. Але приблизно через 20-25 хвилин його концентрація в крові знижується й починається дія теоброміну, який покращує настрій і когнітивні здібності, але водночас діє розслаблююче.

Якщо організм відпочив, то людина почувається добре. Але якщо вона потребує відпочинку, виникає сонливість після кави. Вчені вважають, що нівелювати такий ефект допоможе нормалізація водно-сольового балансу. Для цього приблизно через 20 хвилин після вживання кави слід випити склянку чистої води.

Цим також можна пояснити, чому різні види напою (розчинний і зерновий) мають різний ефект. Попри те, що вони обидва готуються з кавових зерен, розчинний продукт виробляється з внутрішньої оболонки, в якій переважає теобромін. Тому від розчинної кави хочеться спати більше, ніж від заварної.

2. Зневоднення організму

Від кави хочеться спати, оскільки кофеїн прискорює обмінні процеси в організмі та має сечогінну властивість. Під час частих походів до туалету організм втрачає рідину і, якщо не заповнювати її дефіцит, зростає ризик зневоднення. А в такому стані зменшується рівень енергії й після кави хилить на сон. На зневоднення також вказують:

  • відчуття сухості в роті;
  • запаморочення;
  • підвищене відчуття спраги;
  • підвищена втома.

Щоб уникнути зневоднення, через 20-25 хвилин після чашки кави слід випити трохи води.

3. Порушення режиму сну

Доведено, що, якщо пити каву в другій половині дня, можливе порушення сну. Кофеїн, який у ній міститься, заважає організму зануритися в глибокий сон, тому за ніч людині складніше відпочити. Навіть якщо здається, що сон був повноцінним, формується нерозривне коло. Згодом дефіцит сну накопичується й призводить до того, що кава не бадьорить, а присипляє.

4. Вплив кофеїну на гормони стресу

Вчені вважають, що кава підвищує рівень кортизолу (гормону стресу). Його основна функція полягає у здатності знижувати рівень стресу, тому він вивільняється незначну кількість часу, після чого концентрація гормону суттєво знижується. Якщо рівень кортизолу залишається високим тривалий час, стрес збільшується, а людина відчуває тривожність і занепокоєння. Рівень кортизолу протягом доби змінюється. Максимальні показники спостерігаються вранці (8-9 годин), опівдні та між 17:00 і 18:00. Якщо ж у цей час регулярно пити каву, організм починає виробляти менше кортизолу й зростатиме залежність від кофеїну. Як результат, з часом людина відчуватиме сонливість від кави замість бажаної бадьорості.

5. Накопичення аденозину після дії кофеїну

При накопиченні аденозину мозок отримує сигнал про те, що організм втомився і йому потрібен відпочинок. Його рівень поступово збільшується протягом дня, і ввечері ми відчуваємо втому, бажання відпочити. Кофеїн здатен тимчасово блокувати сигнали аденозину. Тому після чашки напою ми відчуваємо прилив енергії, зникає сонливість. Однак кофеїн швидко руйнується, і мозок знову отримує сигнал про втому. Ось чому після кави хочеться спати. Кава не бадьорить і не заряджає організм енергією, а лише тимчасово обманює мозок.

6. Толерантність до кофеїну

Сонливість після кави також може бути пов'язана з толерантністю до напою. Згодом організм звикає до дії кофеїну, і щоб знову відчути себе бадьорим, потрібне збільшення дози. При цьому відбувається збільшення синтезу аденозину. Як наслідок, людина завжди відчуває себе розбитою, а після кави хочеться спати.

7. Занепад сил від додавання підсолоджувачів

Глюкоза, яка міститься в солодощах, є джерелом енергії. Але якщо її занадто багато, в організмі можуть початися «глюкозні гойдалки». Проявляється такий стан тим, що після вживання солодкого відбувається стрибок енергії. Але він швидко минає, і людині хочеться спати від кави з цукром або іншими солодкими добавками.

8. Сонливість від молочних продуктів у каві

До складу молочних продуктів входить амінокислота триптофан. Вона допомагає людині розслабитися та сприяє кращому засинанню. Тому тим, хто відчуває складнощі зі сном, лікарі рекомендують увечері випивати склянку теплого молока з медом. Але той же ефект можливий, якщо додати його в кавовий напій. У такому випадку від кави хочеться спати. Варто зазначити, що кількість триптофану в молоці порівняно невелика і діє він на всіх по-різному. Але якщо вас хилить на сон після кави з молоком, то краще не пити її в першій половині дня або зовсім відмовитися від такої добавки.

9. Недостатній запас сил в організмі

Хронічний недосип провокує дефіцит енергії, а кофеїн здатний знищити навіть ту, яка допомагає організму «триматися». Із цим пов'язана ще одна причина, чому кава не бадьорить. Якщо від кави хилить на сон, цілком можливо, що організму просто потрібен повноцінний відпочинок. Якщо дати собі добре виспатися, то після чашечки напою знову відчуватимете прилив сил та енергії.

10. Низька якість кави: токсини та цвіль

У разі неправильної обробки або зберігання кавових зерен у них можуть розвиватися мікотоксини. Це різновид цвілі, що провокує хронічну втому, запаморочення, мігрень та інші неприємні симптоми. Саме через неї людині хочеться спати після кави, якщо її якість залишає бажати кращого.

Як уникнути сонливості після кави: перевірені поради

Те, що кава присипляє, не означає, що любителям цього напою необхідно назавжди від нього відмовитися. Щоб кава й сонливість не стали вашими супутниками, необхідно:

  • стежити за станом здоров'я;
  • повноцінно відпочивати;
  • дотримуватися питного режиму, уникаючи зневоднення організму;
  • пити каву через кілька годин після пробудження;
  • вибирати якісний напій;
  • замінити розчинну каву на свіжозаварену;
  • не додавати в напій цукор, сиропи, молоко.

Рекомендації експерта про те, чому після кави хочеться спати

Питання, чому після кави хочеться спати, не таке вже й рідкісне. Але якщо і вас кава присипляє, відмовлятися від неї не обов'язково. Я рекомендую тимчасово (на кілька днів або тиждень) повністю відмовитися від кави. Цього часу буде достатньо, щоб кількість аденозинових рецепторів, які були пригнічені кофеїном, відновилася. Також я раджу завжди дотримуватися міри незалежно від того, кава бадьорить чи присипляє вас. Не варто пити її за 6 годин до сну та по можливості краще відмовитися від добавок до напою (цукор, сиропи, молоко) або додавати їх у мінімальній кількості.

Додаткові ресурси

  1. National Library of Medicine
  2. ScienceDirect

Часті запитання про те, чому після кави хочеться спати

Що таке кавовий сон?

Микола Бондар
Експерт із якості кави та чаю
Зміст