Дедалі більшої популярності серед гурманів набирає матча або японський порошковий чай. Він має яскраво-зелений колір, незвичайний смак і цінується за унікальні властивості. Користь матча неодноразово була доведена вченими, а зумовлена вона високим вмістом антиоксидантів, вітамінів та інших речовин. У цій статті розберемося в користі та шкоді матча, а також розповімо, які є протипоказання до вживання цього виду чаю.

Чим корисна матча: 10 властивостей для вашого здоров'я

Матча — це не просто модний тренд, а справжній суперфуд, який приносить організму величезну користь. Якщо включити цей чай у свій раціон, вдасться за короткий період відчути, як покращується самопочуття, зростає рівень енергії та поліпшується стан здоров'я. Далі детальніше розглянемо корисні властивості чаю матча.

1. Матча — потужне джерело антиоксидантів

Матча містить величезну кількість антиоксидантів, серед яких особливе місце посідає епігаллокатехін (EGC). Він нейтралізує вільні радикали, захищаючи клітини від ушкоджень і передчасного старіння. За вмістом антиоксидантів матча перевершує зелений чай і навіть чорницю.

Регулярне вживання матча уповільнює процеси старіння шкіри та допомагає організму боротися із запаленнями. Крім цього, епігаллокатехін (EGC) відомий своїми вираженими протираковими властивостями.

2. Швидкий метаболізм і схуднення з чаєм матча

Дуже корисний чай матча для схуднення. Яскраво-зелений порошковий чай ефективно спалює калорії. Катехіни, які входять до його складу, активізують термогенез — процес виробництва енергії з жирових клітин. Крім того, напій допомагає контролювати апетит і знижує рівень цукру в крові, запобігаючи різким стрибкам інсуліну.

Завдяки цим властивостям він стає чудовим помічником у процесі схуднення без шкоди та стресу для організму. До того ж матча має приємний солодкуватий смак, тому пити її можна без цукру та інших добавок.

3. Здорове серце й чисті судини

Корисний вплив на організм чаю матча зумовлений і тим, що катехіни знижують рівень так званого «поганого» холестерину в крові. У результаті зменшується ризик утворення холестеринових бляшок і закупорки кровоносних судин.

Це знижує ризик розвитку атеросклерозу, гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань. Порошковий чай також сприяє поліпшенню кровообігу й допомагає підтримувати еластичність судин, що особливо важливо для людей з підвищеним артеріальним тиском.

4. Надійний захист печінки

Матча допомагає печінці виконувати її основні функції — фільтрацію токсинів і метаболізм жирів. Вважається, що завдяки хлорофілу, який міститься у високій концентрації в чайному листі, кров насичується киснем, активізується кровообіг.

Завдяки вираженим детоксикаційним властивостям прискорюється виведення важких металів і різних токсинів з організму, внаслідок чого зменшується навантаження на печінку. При регулярному вживанні матча знижується ризик розвитку жирового гепатиту.

5. Чай матча — запорука міцного імунітету

У порошковому чаї міститься висока концентрація вітамінів і мінералів, таких як вітамін C, цинк і селен, які зміцнюють імунітет. Крім того, антиоксиданти й поліфеноли в складі напою допомагають організму протистояти вірусам і бактеріям.

Регулярне вживання матчі особливо корисне в сезон застуд, оскільки вона сприяє активному опору організму інфекціям і зменшує ризик захворювань.

6. Спокій і зниження стресу

Амінокислота L-теанін, що міститься в напої, сприяє розслабленню, знижує рівень стресу та тривожності. На відміну від кави, яка може викликати нервозність і різкі коливання енергії, матча забезпечує м'який і тривалий приплив бадьорості без перезбудження.

Цей сорт зеленого чаю допомагає справлятися з напругою та сприяє емоційному балансу, покращуючи загальне самопочуття, особливо, якщо пити напій у помірних кількостях у вечірній час.

7. Гарна пам'ять і концентрація

Користь чаю матча ще й у тому, що L-теанін у її складі покращує роботу мозку, сприяючи поліпшенню концентрації та пам'яті. Він допомагає регулювати рівень дофаміну й серотоніну, що позитивно впливає на когнітивні функції. Цей ефект робить матчу ідеальним напоєм для студентів, офісних працівників і всіх, кому важливо зберігати ясність розуму та підвищену працездатність протягом усього дня.

8. Заряд енергії та витривалість

Користь чаю матча для чоловіків, особливо спортсменів, полягає в тому, що напій забезпечує тривалий приплив енергії без різких спадів і побічних ефектів. На відміну від кави він вивільняє енергію поступово, завдяки чому людина відчуває бадьорість протягом кількох годин. При цьому чай значно підвищує витривалість і допомагає легше справлятися з фізичними навантаженнями.

9. Ясність розуму та когнітивна активність

Крім поліпшення концентрації, матча підтримує нейропластичність мозку, допомагаючи уповільнити вікові зміни когнітивних функцій. Антиоксиданти в її складі захищають нейрони від окисного стресу, знижуючи ризик нейродегенеративних захворювань (хвороба Паркінсона, Альцгеймера). Вживання матчі допомагає зберігати ясність розуму, покращує аналітичне мислення й підвищує швидкість обробки інформації.

10. Красива шкіра та здорове волосся

Незаперечна користь матча для жінок у тому, що напій багатий на вітаміни, мікроелементи, амінокислоти й антиоксиданти, а тому сприяє підтримці здоров'я шкіри та волосся. Чай допомагає боротися із запаленнями, уповільнює старіння шкіри, покращує її тонус і пружність.

Катехіни запускають процеси регенерації, чинять омолоджувальну дію. Вітаміни C, A, E та амінокислоти зміцнюють волосся, роблять його гладким і шовковистим. Завдяки поліпшенню кровообігу також стимулюється ріст волосся, знижується його ламкість.

Можлива шкода чаю матча

Побічні ефекти матча викликає вкрай рідко, хоча іноді негативний вплив на організм можливий. З цієї причини рекомендується вживати напій у помірних кількостях навіть за відсутності протипоказань.

Можлива шкода чаю матча:

  • Алергія. У деяких людей може виникати індивідуальна непереносимість компонентів чаю.
  • Чутливість до кофеїну в матча. Чай матча шкідливий тим, у кого кофеїн викликає нервозність і підвищену тривожність. У такому разі рекомендується починати введення напою в раціон у мінімальних кількостях і при нормальній реакції організму поступово збільшувати дозу.
  • Взаємодія з ліками. Маття може знижувати ефективність деяких препаратів, включно з ліками для розрідження крові та зниження артеріального тиску.
  • Зневоднення. При вживанні у великих кількостях шкода матча полягає в зневодненні організму, оскільки кофеїн має виражені сечогінні властивості. Щоб попередити подібний наслідок, рекомендується вживати протягом дня більше чистої води.

У деяких випадках матча впливає на організм негативно через високий вміст важких металів, але це стосується тільки продукту низької якості. Тому купувати напій слід тільки в перевірених магазинах.

Протипоказання до вживання чаю матча

Незважаючи на великий вміст корисних речовин, чай матча протипоказаний вагітним і жінкам, які годують груддю. Пов'язано це з тим, що кофеїн здатний негативно вплинути на розвиток плода і викликати занепокоєння малюка.

Інші протипоказання, коли чаю матча слід уникати:

  • анемія;
  • індивідуальна непереносимість компонентів чаю;
  • гіпертонія;
  • деякі захворювання шлунково-кишкового тракту.

До обмежень і мінусів чаю матча варто віднести й те, що напій не можна вживати під час лікування деякими препаратами, наприклад, антикоагулянтами.

Як вибрати найкорисніший чай матча: поради експерта

Щоб оцінити всі плюси матча та її користь, рекомендую відповідально підходити до вибору продукту. Я завжди звертаю увагу на кілька ключових факторів, які визначають його якість і користь для здоров'я:
  • Важливо оцінити колір порошку — він має бути яскраво-зеленим. Якщо відтінок ближчий до жовтуватого або коричневого, це ознака низької якості або неправильного зберігання.
  • Наступний важливий аспект — походження чаю. Найкращі сорти матчі виробляють в Японії, особливо цінуються чаї з префектур Удзі та Кагосіма. Китайські аналоги часто поступаються в якості, хоча теж можуть бути корисними.
  • Не менш важливо звернути увагу на аромат і смак. Якісна матча має свіжий злегка солодкуватий запах без різкої гіркоти. Якщо смак занадто терпкий або грубий, можливо, використовували старе листя або грубу обробку.
Звертайте увагу на ці нюанси, і тоді ви зможете не тільки насолодитися оригінальним смаком матча, а й отримати максимум користі для свого організму.

Додаткові ресурси

  1. Healthline
  2. Medical News Today
  3. WebMD

Поширені запитання про користь і шкоду матча

Що буде, якщо пити матчу щодня?

Чому матча корисніша, ніж кава?

Чи можна пити чай матча на ніч?

Микола Бондар
Експерт із якості кави та чаю
Зміст