Кава – один із найпопулярніших напоїв. Одні обирають її за особливий смак та аромат, для інших вона стає чи не єдиним способом прокинутися й підвищити працездатність. Цією властивістю напій завдячує кофеїну, що входить до його складу та чинить стимулюючу, збудливу дію на нервову систему. Крім цього, встановлено, що існує вплив кави на серце. У зв'язку з цим багатьох цікавить, кава підвищує чи знижує тиск? Тому далі в статті розповімо, як кава впливає на тиск і чи можна її пити у разі відхилення показників від норми.
Кава і тиск: що важливо знати?
Тонізуючий ефект напою виникає завдяки кофеїну. Це алкалоїд, здатний впливати на один із механізмів, що регулюють артеріальний тиск. Він запобігає зв'язуванню аденозину й рецепторів, що провокує збудження нервової системи, підвищення показників пульсу та тиску. Але якщо людина п'є каву постійно, то її організм адаптується до дії кофеїну. Тому в таких людей підвищення показників АТ стає короткостроковим і більш помірним.
Чи можна пити каву при підвищеному тиску?
Знаючи, як кава впливає на тиск, фахівці дозволяють пити її гіпертонікам. Але для них важливо споживати напій у помірних кількостях. Наприклад, якщо показники артеріального тиску не перевищують 140 на 90 мм рт. ст., пити її можна. Єдине обмеження – не слід вживати напій натщесерце. Допускається вживання філіжанки кави під час їди або відразу після прийому їжі. При цьому слід звертати увагу на самопочуття. Якщо виникає дискомфорт або неприємні симптоми, то відмова від кави за підвищеного тиску може бути корисною. Якщо при таких же показниках тиску піднімається пульс до 100 ударів за хвилину й вище, допускається невелика порція неміцного напою. Тому, враховуючи вплив кави на тиск, медики дозволяють пити її гіпертонікам, але в суворо помірних кількостях.
Чи можна пити каву при зниженому тиску?
Уже доведено, що кава підвищує тиск. Її дія починається через 5-7 хвилин після випитої чашки напою. При цьому відбувається прискорення обмінних процесів, підвищується тонус та еластичність судинних стінок, активізується робота головного мозку, прискорюється виділення шлункового соку, поліпшується дихальна функція. Незважаючи на те, що кава піднімає тиск, пити її гіпотонікам також слід акуратно та в помірних кількостях. Оптимальна доза не більше 4 чашок напою на добу. Така кількість дасть змогу знизити ризик розвитку цукрового діабету, патологій серця або судин, захворювань нирок. Але не варто вживати його понад міру. Попри те, що кава впливає на тиск і сприяє його підвищенню, вона може викликати звикання. А якщо її пити у великій кількості, може виникнути тремор кінцівок, не виключено підвищення тривожності, виведення корисних речовин з організму та навіть панічні атаки. У разі надмірного споживання напою підвищується ризик аритмії, тахікардії.
Від чого залежить вплив кави на тиск: основні чинники
Вивчивши, як кава впливає на тиск, медики виділили основні чинники, які позначаються на ступені підвищення показників на тонометрі, а саме:
- Доза кофеїну, яка міститься в напої. Чим більше цієї речовини потрапило в організм, тим вищими будуть показники артеріального тиску.
- Індивідуальна чутливість до кофеїну. В одних людей навіть невелика порція напою може призвести до стрибка тиску, в той час як в інших зміни будуть незначними. Все залежить від чутливості організму до кофеїну у конкретної людини.
- Початкові показники тиску. Якщо випити кави при тиску, показники якого вищі за норму, можливий різкий стрибок АТ, який може становити небезпеку для людини.
- Толерантність організму до кофеїну. Якщо людина щодня п'є каву, ризик різкого стрибка тиску в неї нижчий, ніж у того, хто її взагалі не вживає або вживає в обмеженій кількості.
- Паління, стрес, висока фізична активність та деякі інші чинники здатні вплинути на артеріальний тиск на тлі вживання кофеїновмісного напою.
Фактор | Вплив на тиск |
Кількість кофеїну | Велика кількість кофеїну може сильніше підвищувати тиск |
Чутливість до кофеїну | У людей з високою чутливістю ефект буде більш вираженим |
Частота вживання кави | Регулярні споживачі кави можуть відчувати менше підвищення тиску |
Загальний стан здоров'я | У людей з гіпертонією кава може викликати більш значне підвищення тиску |
Генетичні фактори | Генетична схильність впливає на реакцію на кофеїн |
Як кава впливає на тиск: підвищує чи знижує
Головне питання, що хвилює кавоманів кава підвищує чи знижує тиск? Виявляється, що кожен організм здатний реагувати на напій по-різному: одних він бадьорить, інших, навпаки, хилить на сон. Дослідження показали, що кофеїн здатний прискорювати процес кровообігу, провокуючи підвищення кров'яного тиску. Але через кілька хвилин його показники стабілізуються до звичних цифр. Однак бувають випадки, коли, незважаючи на вживання міцного напою, тиск залишається незмінним. Подібне спостерігається у людей зі стабільно нормальним тиском.
Також він може бути стабільним у тому випадку, якщо перед вживанням напою він уже перевищував норму. Але у таких пацієнтів зниження показників може даватися важко. Тому напій не рекомендується вживати тим, хто страждає від гіпертонії. Але бувають випадки, коли кава на тиск впливає прямо протилежно, тобто знижує його. Таке можливе в тих, хто щодня випиває не менше 3 чашок міцного напою. Це призводить до сильного розширення кровоносних судин, через що кров починає швидше переміщатися.
А оскільки кофеїн має сечогінну властивість, рідина з організму виводиться набагато швидше. Щоб боротися з цим, організм у відповідь опускає показники артеріального тиску. Невелика кількість кофеїну (приблизно та, що міститься в половині порції напою) чинить спазмолітичну дію та усуває головний біль. Тому не можна однозначно сказати, що робить кава з тиском.
Чи впливає кава на тиск гіпертоніків?
Якщо людина тривалий час страждає від гіпертонії й при цьому верхні показники тиску перевищують 170-180 мм рт.ст, то кофеїн підвищує тиск ще сильніше. Тому збільшується ризик розвитку гіпертонічного кризу. Для нього характерні задишка, запаморочення, біль у ділянці грудей, втрата свідомості, прискорене серцебиття.
Як кава впливає на тиск гіпотоніків?
Оскільки від кави підвищується тиск, пацієнти з гіпотонією почуватимуться краще, оскільки зникнуть основні симптоми патології (запаморочення, слабкість, сонливість). Крім того, напій, що містить кофеїн, чинить таку дію:
- прискорення процесу кровообігу;
- поліпшення настрою;
- усунення запаморочення, головного болю;
- поліпшення функціонування нирок;
- підвищення енергійності та працездатності;
- посилення м'язового тонусу.
Як різні види кавових напоїв впливають на тиск?
Основним компонентом кавових напоїв є кофеїн. Саме ця речовина сприяє підвищенню тиску. Отже, чим більше в напої кофеїну, тим сильніше він здатний підвищити показники АТ.
Чи підвищує тиск кава з молоком?
Молоко, додане в напій, зменшує рівень кофеїну в ньому. Тому кава з молоком підвищує тиск незначно або не впливає на нього взагалі. Все залежить від концентрації кави та кількості молока в напої.
Кава без кофеїну підвищує тиск чи ні?
Оскільки в кавовому зерні відсутній кофеїн речовина, що відповідає за підвищення артеріального тиску після вживання напою, кава без його вмісту не впливає на показники. Але це стосується тільки гіпертоніків. У решти людей напій може незначно змінювати ці показники в бік збільшення.
Як вживати каву, щоб мінімізувати вплив на тиск?
Кава і тиск взаємопов'язані. Тому щоб мінімізувати вплив кофеїну, рекомендується додавати в напій молоко або вершки. Це знизить концентрацію алкалоїду та захистить від сильного підйому показників АТ.
Вплив кави на тиск: міфи та реальність
Кава діє на тиск, і тому головний міф пов'язаний із тим, що її не можна пити гіпертонікам. Чи так це насправді:
- Медики стверджують, що напій провокує короткочасне підвищення показників артеріального тиску. Організм це сприймає як фізіологічне явище й ніяк не реагує. Тому при підвищеному тиску каву пити можна, але в помірних кількостях.
- Оскільки в каві без кофеїну відсутній алкалоїд, її можна пити в необмежених кількостях. Це неправда. Кофеїн у такій каві присутній, проте в невеликій дозі. Але, якщо її пити безконтрольно, це все ж таки може призвести до підвищення тиску.
- Якщо пити каву з чорним шоколадом, то тиск підвищиться сильніше. Це правда, оскільки під час поєднання кави й шоколаду засвоєння кофеїну істотно збільшується.
- Лимон, доданий у каву, запобігає підвищенню тиску. Частково це правда. Вітамін С здатний зменшувати дію кофеїну на організм, тому показники тиску підвищуватимуться менш стрімко.
- Пити каву натщесерце шкідливо. Все залежить від стану здоров'я конкретної людини. Для декого це, навпаки, буде корисно, бо чашка напою, випитого на голодний шлунок, провокує посилення моторики кишківника та виведення жовчі.
Рекомендації експерта про те, як кава впливає на тиск
Кожен чув, що від кави піднімається тиск. Тому її рекомендують пити у разі запаморочення, сонливості та інших ознак гіпотонії. Але, як показали дослідження, подібна дія кавового напою короткочасна, дуже швидко показники повертаються до звичних. Однак доведено й зворотний ефект, пов'язаний з тим, що кофеїн має сечогінну дію, а втрата рідини провокує зниження артеріального тиску. Тому навіть гіпотонікам його слід вживати з обережністю. Щоб бути впевненим у тому, що напій не завдасть шкоди організму, я рекомендую виміряти тиск перед вживанням кави і через 30 хвилин після того, як порція буде випита. Якщо показники сильно зміняться, значить, організм сприйнятливий до дії кофеїну, і пити напій потрібно з обережністю.