Кожна майбутня мама зіштовхується з величезною кількістю заборон та обмежень. У тому числі під час вагітності не рекомендується вживати деякі продукти й напої. Тому, дізнавшись про свій цікавий стан, у багатьох жінок виникає питання чи можна каву вагітним? У цій статті розповімо, чи варто в період очікування малюка відмовлятися від улюбленого напою або ж достатньо просто обмежити вживання, а також чим його можна замінити.
Кава під час вагітності: що говорять дослідження
Однозначної відповіді на запитання, чи можна вагітним каву, немає. Фахівці впевнені, що в цей період необхідно бути дуже обережними з будь-якими напоями, у складі яких присутній кофеїн. Дослідження засвідчили, що максимальна кількість цієї речовини, яка не завдасть шкоди мамі та плоду не більше 200 мг кофеїну. Таким чином, вагітним пити каву можна, але помірно. Наприклад, жінка може без шкоди для здоров'я випити до 200 мл звареної кави або не більше 300 мл розчинного напою на добу. Але якщо вона може взагалі відмовитися на певний час від кофеїновмісних напоїв, це буде ідеальним варіантом.
Корисні властивості кави вагітним
Як би парадоксально це не звучало, але кава при вагітності може бути корисною. Як показали деякі наукові дослідження, невелика доза кофеїну здатна чинити позитивний вплив на мозкову діяльність, покращувати пам'ять і когнітивні здібності. Але якщо випити трохи більше допустимої норми, то може виникнути тривожність і нервозність.
Тому важливо не перейти цю межу. Також фахівці відзначають позитивний вплив кави під час вагітності для тих, хто страждає від астми, цукрового діабету, цирозу та деяких інших захворювань.
Іноді кава вагітним допомагає:
- впоратися з нудотою при токсикозі;
- покращити апетит;
- підбадьоритися на ранніх термінах, коли багато жінок зіштовхуються з підвищеною сонливістю.
Але потрібно пам'ятати, що такий ефект, як правило, короткостроковий і триває максимум кілька годин. Однак після його зникнення пити нову порцію вже не можна, оскільки буде перевищено ліміт допустимої добової кількості кофеїну. Не можна забувати, що вагітним можна каву в обмеженій кількості.
Ризики вживання кави під час вагітності
Кофеїн є алкалоїдом, який чинить стимулюючу дію. Він покращує працездатність, зменшує сонливість, заряджає енергією. Але іноді кава і вагітність є несумісними. Якщо перевищити допустиму дозу кофеїну, можливі:
- безсоння;
- підвищена тривожність;
- підвищення артеріального тиску;
- розвиток анемії через здатність кофеїну блокувати засвоєння заліза з продуктів;
- посилення симптомів раннього токсикозу;
- недоотримання плодом корисних речовин через порушення плодово-плацентарного кровотоку, пов'язаного з вживанням великих доз кофеїну.
Якщо у жінки відсутні прямі протипоказання до вживання напою, допускається пити каву при вагітності в невеликій кількості (не більше 200 мг кофеїну на добу).
Чи можна каву вагітним і на якому терміні?
При відсутності протипоказань пити вагітним каву допустимо в обмеженій кількості, враховуючи рекомендації для різних термінів гестації.
Чи можна вагітним каву на ранньому терміні (1 триместр)?
Пити каву вагітним на ранньому терміні потрібно вкрай обережно. Адже саме перший триместр вважається найважливішим, оскільки відбувається формування всіх внутрішніх органів і систем плода. Тому жінці необхідно суворо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Зазвичай, якщо стан жінки нормальний, то каву вагітним у 1 триместрі пити не забороняють. Але при цьому рекомендується зменшити її кількість та дозування кофеїну в напої.
Вживання кави у 2 триместрі вагітності
Середина вагітності вважається найспокійнішим часом, коли жінці багато дозволено до вживання. Зокрема, вона може пити каву під час вагітності у 2 триместрі за умови відсутності протипоказань. Однак медики рекомендують вагітним пити каву з молоком, оскільки воно пом'якшує вплив кофеїну.
Чи можна каву вагітним у 3 триместрі?
На пізніх термінах у жінки може з'явитися ризик передчасних пологів. Тому каву вагітним у 3 триместрі потрібно пити дуже обережно, а за можливості краще зовсім від неї відмовитися. Якщо у майбутньої мами є супутні патології, наприклад, гіпертонія, або жінку нудить від кави під час вагітності, таким вагітним не можна каву.
Чи можна вагітним різні види кавових напоїв?
Відповідаючи на запитання, чи можна каву вагітним, лікарі дають позитивну відповідь. Але її кількість залежить від дози кофеїну в напої.
Кава без кофеїну вагітним можна чи ні?
Вагітним каву без кофеїну рекомендується вибирати в тому випадку, якщо жінка не уявляє свого ранку без чашечки ароматного напою. Завдяки звичному ритуалу кава без кофеїну вагітним допоможе уникнути стресу, пов'язаного з його скасуванням. Шкода кави в такому напої мінімальна, оскільки кількість кофеїну занадто мала.
Чи можна вагітним пити каву з молоком?
Вагітним каву з молоком дозволено, якщо в жінки немає протипоказань, до яких належать: підвищений артеріальний тиск; алергія на компоненти напою; захворювання органів травлення.
Чи можна вагітним вживати каву 3 в 1?
Вагітним пити каву 3 в 1 не рекомендується. Чому не можна таку каву вагітним? Це пов'язано з тим, що в складі подібних напоїв можуть бути присутні небажані для майбутньої мами компоненти. До них відносяться ароматизатори, стабілізатори, трансжири та інші речовини, здатні завдати шкоди як мамі, так і дитині.
Скільки кави можна пити вагітним?
Фахівці з'ясували, скільки кави можна вагітним. Дослідження показали, що кількість кофеїну, яку допускається вживати щодня, становить не більше 200 мг. Щоб контролювати дозування, можна скористатися таблицею із зазначенням кількості речовини в різних напоях.
Продукт/напій | Обсяг (мл) | Кофеїн (мг) |
Фільтрована кава | 240 | 95 |
Еспресо | 30 | 63 |
Чорний чай | 240 | 40-50 |
Зелений чай | 240 | 25-30 |
Какао | 240 | 10 |
Шоколад (чорний) | 100 | до 80 |
Кола | 355 | 30-40 |
Безкофеїнова кава | 240 | до 5 |
Коли вагітним каву категорично не можна?
Каву під час вагітності краще не пити в другій половині дня. Категорично не можна каву вагітним незалежно від часу доби при таких станах:
- гіпертонія;
- порушення сну;
- зміни серцевого ритму;
- підвищена нервова збудливість;
- сечокам'яна хвороба.
Чим замінити каву під час вагітності: альтернативи
Незважаючи на те, що пити каву вагітним можна, багато майбутніх мам намагаються знайти більш корисну альтернативу. Деякі вирішують перейти на чай. Але як показали дослідження, в ньому теж міститься кофеїн. А ось ті, кому здається, що вагітність і кава несумісні, можуть підібрати альтернативу, наприклад:
- Трав'яний чай. Для його приготування можна вибрати ромашку, м'яту, липу, малину, імбир та інші рослини, допустимі в період вагітності.
- Вода з лимоном. Такий напій допомагає зміцнити імунітет, вивести з організму токсини, а також впоратися з нудотою.
- Напій із цикорію. Він допомагає знизити тривожність і стрес, зміцнює імунітет, нормалізує рівень глюкози й при цьому за смаком дуже нагадує каву, але не містить кофеїну.
- Какао. Корисна альтернатива, в його складі містяться вітаміни та мінерали, які будуть особливо корисні в період вагітності.
Бонус: кава під час годування груддю
ВООЗ рекомендує мамам, які годують груддю, дотримуватися тих же рекомендацій, що й жінкам у період вагітності. Тому можна каву вагітним і жінкам, які годують груддю, у помірній кількості за умови відсутності протипоказань до вживання напою. Але все ж у перші 3 місяці життя дитини фахівці рекомендують виключити її, оскільки кофеїн здатний проникати в грудне молоко, нехай навіть у невеликій кількості, та може стати причиною занепокоєння малюка.
Рекомендації експерта про те, чи можна каву вагітним
Якщо мене запитують, можна вагітним каву чи ні, я відповідаю, що можна. Якщо у майбутньої мами немає протипоказань і вона вживатиме її в допустимих кількостях, то нічого поганого ні з нею, ні з дитиною не трапиться. Але при цьому також слід звертати увагу на те, що кофеїн міститься не тільки в каві, а й, наприклад, у чаї, шоколаді. Важливо не перевищувати допустиму добову дозу цієї речовини.